Festival je za nami. Ďakujeme všetkým ktorí do neho vložili nemálo energie, ďakujeme všetkým ktorí prišli a podelili sa s nami o ich prežívanie dobrodružstva myslenia a ďakujeme i Vám, ktorí ste prijali pozvanie a prišli. Tešíme sa že vyznávačov dobrodružstva myslenia v Žiline nie je vôbec málo.

Foto Mišenka Plantážnik

Vo veľkom súhvezdí českej literatúry druhej polovice 20. storočia má Ivan Klíma (1931) miesto, ktoré rešpektuje celý literárny svet. Jeho tvorba bola preložená do 31 jazykov – podľa Klímu aj do takých „obskúrnych“ jazykov ako čínština, hindčina, gréčtina či estónčina. Vy sa s ním môžte stretnúť a pridať sa do debaty, ktorú bude viesť Martin Šimečka.

Ivan Klíma a Milan Šimečka v Nadácii Polis dnes o 16,00

Tradícia, originalita, krása a poézia – to sú synonymá spojené s tvorbou Lidy Mlichovej – majsterky ručne viazanej umeleckej knižnej väzby a majiteľky jedinečnej žilinskej knihárskej dielne. Jej unikátne knižné skvosty môžete obdivovať na výstave nazvanej Lida Mlichová: Kniha, ktorú pripravilo Mesto Žilina v spolupráci s Ateliérom Choma v priestoroch starej radnice.

"Budeme-li přírodu považovat za knihu, mohla by to být spíš kniha básní. Ta si pustí člověka k sobě tak blízko, jak je on sám nastaven." Hovorí Marek Orko Vácha.

Týždeň pred vypuknutím festivalu boli stovky básni vylepených v autobusoch a trolejbusoch mestskej hromadnej dopravy v Žiline. Napríklad aj táto od Petra Staríčka, ktorého budete môcť stretnúť dennodenne na stanici v Literárnom Campuse:

Nad hlavou sa mi trieštia sivé draky
A ako plynú – plynule sa mením
A je mi ako chvíľu pred zotmením
Je vo mne zaoblený vesmír – krivoľaký...

Blok, ktorý sa z nutnosti uchovať spomienky zapĺňal sa jednoho dňa premenil na knihu. Táto knižka je experiment. Vraví krásnou a hravou formou obrázkov o smrti a bolesti. Podáva nevysvetliteľné a kruté skúsenosti tým najjednoduchším spôsobom. Je o láske, priateľstve o rodine, o veľkých témach. no sú to vlastne len obrázky. Obrázky vytrhnuté z bloku.

Veľký príbeh v malých obrázkoch. Pre všetkých. Príďte sa pozrieť a stretnúť s ich autorkou

Skutočnú festivalovú atmosféru prináša večer pred a v kníhkupectve. Beaty, bigbeaty a balkánska dychovka, literatúra začiatočníkov i bardov, čapované pivo a ďalšie lahôdky (sestry Šrámkové !!!) tohto pouličného pikniku. Ale najmä stretnutia komunity vyznávajúcej dobrodružstvo myslenia. A SHMÚ sľubuje na dnes 18 stupňov.

Presný program tu

Campusoviny a HoreZnak

Pridajte sa k nám