Je to za nami. Mnohé neznáme "x" z festivalových otázok sme objasnili, mnohé odpovede ponúkli ďalšie "x". 10. ročník Žilinského literárneho festivalu skončil, chvíľku budeme spomínať, chvíľku oddychovať a pomaly, ale isto sa pustíme do príprav ďalšieho ročníka. Chceme poďakovať všetkým festivalovým hosťom, ktorí prijali pozvanie a podarilo sa im prísť do Žiliny, všetkým inštitúciám, firmám aj jednotlivcom, ktorí akokoľvek podporili festival, všetkým dobrovoľníkom, ktorí pomohli festivalu, najmä však chceme poďakovať divákom za vytvorenie skvelej festivalovej atmosféry. A aký bude XI. ročník? To je len ďalšie "x", ktoré svoje tajomstvo prezradí až o rok.

"Život je zmena" povedal by klasik a my s ním môžeme iba súhlasiť. Každý, kto organizoval akúkoľvek akciu s počtom hostí väčším ako jeden vie, že kadečo sa môže prihodiť a nič nie je isté. Nám sa prihodilo, že Michal Kaščák napriek úprimnej snahe dostaviť sa do Žiliny na debatu o peniazoch v kultúre musel nakoniec odcestovať do Londýna. Michala nahradí iný pán a to Martin Višňovský z kapely Chiki liki tua, ktorý má taktiež bohaté skúsenosti s fungovaním kultúry na Slovensku. Michalovi prajeme pokojný let do Londýna (a šťastnú ruku pri vyberaní kúskov na budúcoročnú Pohodu), Martinovi šťastnú cestu do Žiliny.

X ako TÉMA

Hlavnou témou 10. ročníka Žilinského literárneho festivalu je "X", písmeno abecedy s náznakom tajomstva. Dokážeme ešte v dnešnej dobe hľadať ako dobrodruhovia v pralesoch literatúry nové témy a neznáme mená tvorcov alebo nám stačia istoty v podobe časom preverených zápletiek v šedivom kabáte literárnej konfekcie? Sú papierové knihy naozaj určené už len pre absolútnych staromilcov alebo si budú naďalej raziť svoju papierovo voňavú cestu popri digitálnych svetoch tabletov a elektronických čítačiek? Existujú „slovenské“ témy, ktoré by mali prednostne riešiť slovenskí literáti? Dokázali by sme aj dnes pomôcť prenasledovaným osobám? Je možné podporovať literatúru (a celkovo kultúru) formou štipendií a grantov tak, aby to nedeformovalo vzťahy medzi tvorcami? Tieto a mnohé ďalšie otázky položíme festivalovým hosťom a budeme dúfať, že sa dočkáme aj odpovedí. Mali by sme byť však pripravení, že odpoveďou môže byť aj X, to tajomné písmeno, čo naznačuje, že nejaká odpoveď určite existuje, ale v tejto chvíli si ňou nie sme veľmi istí.

Pridajte sa k nám