V úsilí rošíriť festivalové dianie aj mimo tradičných miest konania festivalu sme sa tento rok dohodli s Bobešom Zábojníkom, dušou svojrázneho podniku Bobešova viecha na Hálkovej ulici, na zorganizovaní "citoslovnej" show. V predvečer festivalu zlomená noha a následná operácia Bobešovi znemožnila naplniť tento zámer a tak Bobešovi prajeme skoré uzdravenie a veľa nápadov, aby sme pôvodnú myšlienku naplnili na budúcoročnom Žilinskom literárnom festivale.

Fíha, jedenásty ročník Žilinského literárneho festivalu sa v roku 2014 bude venovať citoslovciam!

Festivalový program začína v nedeľu 5.10. v Nadácii Polis debatou riaditeľa žilinského Krajského pamiatkového úradu Miloša Dudáša s historikom umenia Petrom Kresánkom, autorom a zostavovateľom unikátnej knihy Slovensko – Ilustrovaná encyklopédia pamiatok.

V pondelok 6.10. v žilinskom knihkupectve Artforum slávnostne otvorí festival spisovateľ Daniel Hevier, ktorý bude debatovať spolu s kazateľom Danielom Pastirčákom o radostiach a starostiach pri čítaní aj tvorbe kníh.

V utorok 7.10. začínajú v žilinskej knižnici milovníci japonského haiku, v žilinskom Artfore so spisovateľkou Zuzanou Mojžišovou, terapeutkou Dankou Žilinčíkovou a rozprávačom príbehov Tiborom Hujdičom alias pánom Mrkvičkom odkryjú liečivú silu rozprávok, v Základnej umeleckej škole L. Árvaya žiaci predvedú tieňové divadlo. Festivalový utorok končí na Stanici-Záriečí filmom o živote umelca Nicka Cavea.

Stredu 8.10. otvára rozprávka Ježko Marty Pažickej v žilinskej knižnici. V žilinskom Artfore porozprávajú knihkupci Igor Rjabinin, Alfred Višny, Tomáš Lazar a Zuzana Šeršeňová o úskaliach dobrých kníh v mori literatúri, na Stanici-Záriečí o svojom vzťahu k literatúre porozprávajú literáti Jana Beňová, Ján Litvák a Štefan „Vandal“ Chrappa, v Bobešovej vieche sa rozihrá Bobeš Zábojník a jeho hostia..

Štvrtok 9.10. začína vyhodnotením celoslovenskej literárnej súťaže O dúhovú lampu z krajiny Zázračno na žilinskej radnici. V Krajskej knižnici spolu s výstavou fotografií Jozefa Chromiaka objavia Patrik Groma, Milan Novák a Peter Štanský stratenú Žilinu, v žilinskom Artfore porozpráva Braňo Jobus o svojich detských knižkách, pred žilinským Artforom ponúknu svoju tvorbu členovia literárneho klubu Silans, večer končí vernisážou Jakuba Hošeka v galérii Plusmínus a Pecha Kucha Night vol.28 (tentokrát aj o podobe kníh) v Novej Synagóge.

V piatok 10.10. žilinské ulice a námestia navštívi knižničná hliadka a prichyteným pri čítaní venuje zápisné do knižnice. V knižnici samotnej sa pokúsia skĺbiť Hviezdoslava a rap, Mestské divadlo ponúkne svoju interpretáciu legedárneho Žločinu a trestu F.M.Dostojevského. Kníhkupecká noc žilinského Artfora prinesie okrem sprievodného slova Juraja „Šoko“ Tabačeka koncert kapely Talent Transport, poetky Mirku Ábelovú a Katarínu Kucbelovú, domácich literátov Petra Gettinga, Tomáša Lazara, Mariana Mrvu, Laja Kupkoviča, Štefana Zvaríka a mnohé iné potešenia pre tých, čo majú radi kníhkupecké svety.

Sobotu 11.10. ukončí festivalový program duet tanečníka (Petra Šavel) a klaviristu (Kamil Mihalov) na žilinskej Stanici-Záriečie.

MRVA Marian
LITVÁK Ján
CHRAPPA Štefan
AU! AU! vo vinárni
RJABININ Igor
LAZAR Tomáš
TAM TA DA DÁ!
BEŇOVÁ Jana
ŠTANSKÝ Peter
ŠERŠEŃOVÁ Zuzana
MIKOVČÁKOVÁ Michaela
ŽILINČÍKOVÁ Danka
HUJDIČ Tibor
KUCBELOVÁ Katarína

CITOSLOVCE

Občas človeka prepadnú emócie a on náhle pocíti túžbu podeliť sa o svoju radosť, smútok či prekvapenie. Niektorí nás zavalia lavínou slov a viet, iní dokážu svoje pocity opísať krátko a jasne pomocou slovného druhu, ktorý ako keby ľudí nezaujímal a pritom práve on najviac vyjadruje ich ľudskosť. V časoch, keď „wow“, lajky a smajlíky pomaly ale isto víťazia nad staromódnymi zvolaniami, by sme nemali zabúdať, že aj opatrné „fíha“, írečité „ľaľa“ i veselé „júúj“ dodáva opisom okolitého sveta to správne korenie.

Pridajte sa k nám