Smrad, Smrť a Rachmaninov
Aj o tom boli čítačky Petra Karpinského a Kolomana Kocúra sprevádzané hudbou klaviristu Kamila Mihalova ...
Stanica sa po monumentálnom predstavení Slovenského národného divadla premenila na útulnú kaviarničku s akciovou cenou dvaja spisovatelia plus jeden klavirista. Potreba vyrozprávať strach zo smrti, nepotrebné hygienické potreby a citlivé hudobné umenie. Utorkový večer sa niesol v znamení kontrastov.
„Občas prepisujem texty aj päťkrát“
Spisovateľ a jazykovedec Peter Karpinský hovoril o význame literárnych súťaží, vzťahu k hudbe a rozhraní medzi životom a smrťou. Literatúru považuje za odraz skutočnosti - „funguje ako zrkadlo. Nie všetko je realita.“
Finalista tohtoročnej Anasoft Litery priznáva strach zo smrti. K tejto téme ponúkol smutne ladenú ukážku Keď pôjdem cez údolie. Na veselšiu nôtu preladil ukážkou Pavilón opíc. Karpinský sa venuje aj tvorbe pre deti.
„Carpe diem“
Milovník mačiek Ľuboš Dojčan je mužom mnohých mien. Svedčia o tom pseudonymy Vít Tĺk, Kleo Vták a aktuálny Koloman Kocúr. Pestrou paletou dominuje aj v pracovnej sfére. Sám to komentoval slovami „ zdedil som to po otcovi, pri ničom dlho nevydržím.“
„Kritici moju tvorbu nepovažujú za literatúru,“ s úsmevom priznal Kocúr. Expertízy berie s humorom, čo sa odráža aj v jeho tvorbe. Úryvky z knihy Muž dlhým vyvolali medzi obecenstvom vlnu srdečného smiechu, či už ódou na sponzorov, alebo dôsledným opisom (ne)hygieny Kto smrdí. Medzi jeho najvýznamnejšie dielo patrí Apáka a Mamáka, ktoré vyšlo aj v podobe audioknihy.
Rachmaninov a Schumann na Stanici
Tých priviedol vďaka svojmu talentu Kamil Mihalov. Prešovský klavirista dokázal počas jednotlivých čítačiek svojou hudbou vytvoriť atmosféru skutočného koncertu. Dopĺňal tak celú akciu a od divákov sa dočkal zaslúženého potlesku.
Anna Jacková
viac fotiek od Ĺuba Bechného tu