Manipulátor? Keď cítite, že vás obmedzuje...

V rámci Žilinského literárneho festivalu sa v piatok 7. októbra v Nadácii POLIS uskutočnila diskusia O tom, ako sa brániť manipulácii, zlu a násiliu. Zúčastnili sa na nej: psychológ Anton Heretik a psychiater Jozef Hašto. Besedou nás sprevádzal Tibor Mahárik.

Hneď na začiatku sa debata začala rozprávaním Antona Heretika o rôznych formách agresie a násilia a porovnaním Slovenska s Európou v tomto smere. Hovorilo sa aj o rodine – vzťahovej väzbe, výchove detí, neúplných rodinách, o násilí v rodine. Dozvedeli sme sa že azda najdôležitejším obdobím pre tvarovanie osobnosti sú prvé tri roky života. Diskutujúci duchaplne reagovali na rozmanité otázky publika, preberali aj koncept sebahodnoty, odkiaľ sa berie v človeku zlo, čo je to zlo a iné otázky, ktoré nás zaujímali.

Na otázku, ako spoznáme manipulátora, nám Jozef Hašto odpovedal:
„Keď sa cítite nepríjemne, keď cítite, že ten človek vás obmedzuje, tlačí do nejakej reakcie, do nejakého správania, je to proti vašej prirodzenosti a máte problém sa tomu ubrániť. Ak sa chcete ubrániť, musíte nasadiť energiu a vytrvalosť spojenú s ohľaduplnosťou, ale trvať si na svojich právach a na svojich hraniciach a nenechať si toho druhého vstupovať do svojho života.“

Antona Heretika sme sa pýtali, ako sa brániť pred mediálnou manipuláciou:
„Je to rozhodnutie každého človeka, koľko času pri reklamách strávi. Naša sloboda nie je nikým obmedzovaná. Potom by sme sa nemali sťažovať, keď pozeráme komerčné kanály, koľko času venujú reklame, pretože oni z toho jednoducho žijú. Myslím si, že i pri dnešnom výbere sa dajú nájsť v televízii kanály, ktoré sú hodnotné, ktoré nie sú každých päť minút prerušované reklamou na prací prášok alebo nový šampón. Ja práve v tomto vidím tú otázku slobody voľby. My si musíme rozhodovať o tom, koľko a ako často sa necháme manipuláciou reklamou ovplyvňovať.“

 

Nakoniec nás ešte zaujímal vzťah hostí k literatúre, ale i to, akú knihu by nám odporučili:
Anton Heretik: „ V posledných rokoch nárazový, pretože mi zostáva strašne málo času na to, čo milujem, a to je čítanie beletrie. Stále musím čítať odbornú literatúru, študentské práce a výskumy, a tak sa strašne teším, kedy príde konečne dovolenka a ja si donesiem meter kníh a ja čítam neodborné veci, detektívky, beletriu – to je pre mňa najväčší oddych. Z oddychových kníh som pre seba objavil škandinávske detektívky Stiga Larsona, kto má rád tento žáner, vrelo odporúčam. Schválne neodporúčam žiadnu psychologickú literatúru.“

Jozef Hašto: „Veľmi vrelý. Veľký čas v období puberty som strávil s knihami. Prečítal som prakticky všetko, čo sa dalo zohnať od Dostojevského. Veľmi rád som čítal romány. Čím som starší, tým mám menej času, musím čítať odbornú literatúru a väčšinou v cudzom jazyku a stojí ma to strašné peniaze. Odporúčam pozrieť sa na knihy Vydavateľstva F, to je vydavateľstvo zamerané na psychiatriu, psychterapiu a psychosomatiku a sú tam veci nielen pre odborníkov, ale aj pre ľudí, ktorí chcú lepšie rozumieť svojmu životu.“

Jana Kociánová, novinársky workshop