Hostia
Haslinger Josef
(1955) literárny vedec, prozaik, esejista, ktorý sa etabloval v rakúskej literatúre i mimo nej v priebehu 90.rokov vďaka svojim rpmánom Opernball (Ples v opere, 1995) a neskôr Das Vaterspiel (Otcovská hra, 2000). Avšak to už mal už za sebou dlhoročné pôsobenie v literárnom časopise Wespennest a bol autorom niekoľkých prozaických kníh. Od roku 1996 pôsobil ako profesor literárnej estetiky v Ůstave pre nemeckú literatúru (Deutsches Literaturinstitut) v Lipsku. Žije vo Viedni a v Lipsku. Za knihu Jáchymov, ktorú príde predstaviť na festival, dostal v roku 2011 nemeckú knižnú cenu Rheingau Literatur Preis.
na žlf v piatok 12.10.2012 o 16:00 v Nadácii POLIS
Hašto Jozef
(1949, Banská Štiavnica ), psychiater, psychoterapeut, prednosta Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Je školiteľom vo viacerých psychoterapeutických metódach, prednáša a publikuje aj v zahraničí. Prednáša na Slovenskej zdravotníckej univerzite a hosťuje aj na iných univerzitách. Je autorom kníh Autogénny tréning, Reforma psychiatrickej starostlivosti v SR, Vzťahová väzba (Ku koreňom lásky a úzkosti), spoluautorom knihy Reintegrácia psychosociálne postihnutých do spoločnosti. Hovorí, že šírenie strachu a nepriateľstva je hra s ohňom. Do povedomia širšej komunity sa dostal vďaka svojej občianskej odvahe, profesionalite a ľudskosti. Bol jedným z prvých nezávislých odborníkov, ktorí verejne spochybnili oficiálne vyšetrovacie verzie prokuratúry, polície a vládnej reprezentácie k útoku na študentku Hedvigu Malinovú, ktorú v rokoch 2006 – 2007 liečil ako psychoterapeut.
na žlf v sobotu 13.10.2012 o 16:00 v Nadácii POLIS
Herian Karol
Vyrastal som v Žiline, prázdniny trávil v Hlohovci a Prahe, chodil som po horách, rád čítal a veľmi skoro ma začala priťahovať múdrosť Východu. Na strednej škole som písal poéziu a poviedky, na rôznych univerzitách som študoval kybernetiku a filozofiu. Vystriedal som desiatky zamestnaní: pracoval som ako robotník, redaktor v týždenníku, moderoval som televízne relácie, riadil projekty, učil na základnej, strednej i vysokej škole, obiehal konferencie... Posledné štyri roky cestujem za ľuďmi a firmami po celom Slovensku ako lektor a kouč: s rešpektom i vášňou učím a pomáham jednotlivcom a tímom rásť.
Moje písanie? Necítim sa ako literát. Som učiteľ, otec a syn, občas mních, niekedy terapeut, pútnik, často priateľ, a možno všetky tieto role a skúsenosti sa odzrkadľujú v mojej tvorbe.
Vždy som si všímal, ako sa krúti svet – ten vzdialený i bezprostredný, čím žijú ľudia, ako myslia, čo ich motivuje, desí, čo teší. Keď k tomu pridám vlastné prežívanie, tak mám pred sebou ako autor nekonečne veľa námetov. Ako však skúsenosť a poznanie previesť do literárneho tvaru? To sa stále učím. Aby slová neodvádzali od reality, ale naopak človeka prebúdzali k jej poznaniu. Aby text žil a pomáhal.
V roku 2001 mi vyšiel prvý román Kde sa končí Lorain Avenue (vyd. Stel) a so svojimi divadelnými hrami som uspel vo finále súťaže Dráma (2002, 2003). No a potom som sedem rokov pracoval na druhej knihe. Bola to nesmierna skúška, drina i vášeň. Román Keby horel náš dom vychádza v roku 2012 vo vydavateľstve Artis Omnis.
na žlf v piatok 12.10.2012 o 18:30 v Artfore
Hríb Štefan
(1965, Bratislava). Novinár, moderátor, zakladateľ a šéfredaktor týždenníka .týždeň. V rokoch 1988 – 1991 pôsobil ako výskumný pracovník v Elektrotechnickom ústave SAV v Bratislave, do roku 1994 ako komentátor Lidových novín v Prahe. Bol moderátorom rádia Slobodná Európa (1991 – 1997), redaktorom a šéfredaktorom týždenníka Domino fórum. V období rokov 1997 – 2004 priebežne moderoval verejné diskusie o politike a spoločnosti v bratislavskom divadle Stoka. Od januára 2004 do januára 2007 moderoval v Slovenskej televízii diskusnú reláciu Pod lampou. V neformálnej diskusii s otvoreným koncom o hľadaní pravdy, vážnych spoločenských otázkach, kultúre, politike, slobode, vesmíre a Bohu pokračuje v relácii Lampa v televízii JOJ Plus.
na žlf v sobotu 13.10.2012 o 16:00 v Nadácii POLIS
Hunčík Péter
Pred rokom 1989 publikoval básne, eseje a rozprávky. V decembri 1989 založil prvý nezávislý maďarský časopis NAP a stal sa jeho šéfredaktorom. Bol poradcom prezidenta Václava Havla. Je jedným zo zakladateľov českej televízie Nova. V období 2002 – 2008 prednášal na Carleton University v kanadskej Ottawe a Wesley University v Budapešti. V súčasnosti je aj riaditeľom Centra pre výskum interetnických vzťahov Fórum inštitútu pre výskum národnostných menšín v Šamoríne. Za knihuHatáreset (Hraničný prípad), ktorá v roku 2008 vyšla v maďarčine, získal na Slovensku Cenu Alfonza Talamona, Cenu Imreho Madácha, cenu Posonium a v Maďarsku Cenu Sándora Bródyho za najlepší debut.
na žlf v sobotu 13.10.2012 o 16:00 v Nadácii POLIS
Kanik Roland
multižánrový klavirista, aranžér a producent. Je špecialistom na afrokubánske štýly a latinjazz, no objavuje sa aj v projektoch zameraných na blues, funk, worldmusic, či hiphop. Dlhodobo pôsobil v skupinách Freeman, Mango Molas, Quasimondo. Momentálne je vedúcim skupiny Mango Salseros, členom Azucar Cubana, Žena s ovocím, Quasitrio. Okrem toho príležitostne spolupracuje s umelcami ako Peter Lipa, Boboš Procházka, Oskar Rozsa, Ľubica Čekovská, Funkiez, Marian Jaslovský, Marian Slávka, Andrej Hruška, Dano Heriban, Martin Chodúr, Richard Muller, AMO, Bene, Silvia Josifoska. V roku 2008 dostal cenu Aurel v kategórii world music za album Ultima Rumba (Mango Molas), pod ktorý sa producentsky podpísal. Okrem koncertnej činnosti sa venuje aj štúdiovej práci, ako aj hudobnej publicistike.
na žlf v piatok 12.10.2012 o 19:00 v Artfore
Krajňak Maroš
Vyrastal v dedine Vyšná Jedľová, od roku 1991 žije v Bratislave. Vo svojich 14 rokoch odišiel na strednú školu do Prešova. Po jej skončení následne vyštudoval na Univerzite Komenského v Bratislave odbor sociálna práca. V roku 2006 absolvoval International Business School v Brne. Jeho profesionálna kariéra je dlhodobo zameraná na marketing v telekomunikačných službách a v on-line. Bol nominantom na cenu Anasoft litera pre rok 2012 za knihuCarpathia.
na žlf vo štvrtok 11.10.2012 o 18:00 v Artfore
Lešová Daniela
Daniela Lešová je doktorandkou M. Součkovej v odbore Literárna veda na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie UPJŠ v Košiciach. Vo svojej dizertačnej práci sa zaoberá uplatnením teórie anestetiky v tvorbe slovenských prozaičiek po roku 1989. Je autorkou 8 recenzií v časopisoch RAK a Romboid a 5 štúdií, v ktorých sa venuje intermediálnemu prepájaniu literatúry a výtvarného umenia, jedna z nich bola uverejnené v českej monografii Intermediální poetika příbehu (2011). Pôsobí ako lektorka Prešovskej detskej univerzity, spolupracuje s Verejnou knižnicou Jána Bocatia v Košiciach aj Rozhlasom a televíziou Slovenska.
Mlichová Lida
Dedička remesla slávneho umeleckého knihára Jána Vrtílka patrí k popredným umeleckým osobnostiam Žiliny i Slovenska. Je pokračovateľkou rodinnej tradície knihárskeho remesla, majiteľkou známej knihárskej dielne, ktorá má nenapodobiteľnú atmosféru pre každého návštevníka.
na žlf v stredu 10.10.2012 o 16:00 v Artfore