Gál, Fedor

V roku 1989 spoluzakladal hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN) a v rokoch 1990—91 bol postupne predseda Koordinačného centra a Republikovej rady VPN. V roku 1990 toto hnutie vyhralo na Slovensku prvé slobodné parlamentné voľby od roku 1948, kedy sa moci ujali komunisti. Zakladal a pracoval v niekoľkých nadáciách, napríklad v Nadácii Milana Šimečku.

So synom založil vydavateľstvo G plusG, spoluzakladal televíziu Nova a firmu špecializovanú na technológie pre mobilné siete a internet.V poslednej dobe hlavne publicista, vydavateľ a podnikateľ v oblasti médií.

Narodil sa v Terezíne, ktorý cez vojnu slúžil ako koncentračný tábor pre Židov z celej Európy.

Základná škola v Bratislave, chemická priemyslovka v Gottwaldove (dnes Zlín), vysoká chemická v Bratislave (1972), vedecká príprava zo sociológie (1977), doktorát vied z ekonómie (1992). Po maturite vystriedal radu profesií v chemických fabrikách (Vulkan Hrádek nad Nisou, Gumon, Slovnaft, Chemické závody Juraja Dimitrova Bratislava). Po ukončení diaľkového štúdia chemického inžinierstva pracoval v niekoľkých výskumných ústavoch, až nakoniec v roku 1987 skončil na volnej nohe. Bol zrejme prvý vedecký pracovník v slobodnom povolaní v komunistickom Československu. Po zmene režimu v novembri 1989 bol krátko aktívnym politikom, potom - opäť krátko - riaditeľom Ústavu pre sociálne analýzy bratislavskej univerzity J.A. Komenského a konečne vedúcim týmu a docentom Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe, kam sa presťahoval po rozpade Českej a Slovenskej federatívnej republiky.

Viac na www.fedorgal.cz