Hostia

Jozef Hašto

(1949, Banská Štiavnica). Psychiater, psychoterapeut, prednosta Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Je školiteľom vo viacerých psychoterapeutických metódach, prednáša a publikuje aj v zahraničí. Prednáša na Slovenskej zdravotníckej univerzite a hosťuje aj na iných univerzitách. Je autorom kníh Autogénny tréning, Reforma psychiatrickej starostlivosti v SR, Vzťahová väzba (Ku koreňom lásky a úzkosti), spoluautorom knihy Reintegrácia psychosociálne postihnutých do spoločnosti. Hovorí, že šírenie strachu a nepriateľstva je hra s ohňom. Do povedomia širšej komunity sa dostal vďaka svojej občianskej odvahe, profesionalite a ľudskosti.

Daniel Hevier

(1955, Bratislava) Daniel Hevier sa narodil Bratislave, vyštudoval estetiku a slovenský jazyk na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Pracoval ako vydavateľský redaktor, pôsobil ako šéfredaktor (Mladých liet), vedie vlastné vydavateľstvo (HEVI), maľuje, angažuje sa a – najmä – píše. Prózu a poéziu pre deti aj dospelých (napr. Vták pije z koľaje, 1977; Nevyplazuj jazyk na leva, 1982; Fúzy od čokolády, 1994; Hovorníček, 1997; Biele horí najdlhšie, 2003; Kniha, ktorá sa stane, 2009), eseje, scenáre, texty piesní, dramatické texty (napr. pre rozhlas), prekladá, uverejňuje v rôznych novinách a časopisoch. Žije a tvorí v Bratislave.

Daniel Hevier na ŽLF v piatok 8. 10. 2010 o 15.00 hod v kníhkupectve Artforum v programe Kníhkupecká noc.

Michal Hrabovec

(1971, Žilina). Filantrop, prezident softvérovej firmy Anasoft APR, jednej z najúspešnejších IT firiem na Slovensku, ktorá má v štyroch krajinách sveta okolo 200 zamestnancov. Anasoft nakupuje pre školy robotické stavebnice, aby podnietil záujem detí o techniku a tvorivosť; študentom vysokých škôl umožňuje, aby sa priamo podieľali na výskumných projektoch. Je tiež generálnym partnerom projektu Anasoft Litera - najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu. Firma Anasoft vyhrala na Slovensku ocenenie IT firma roka 2009. Michal Hrabovec je slovenským manažérom roka 2009 a osobnosťou časopisu .týždeň za rok 2009. Podieľal sa na vytvorení online portálov Babetko.sk (v roku 2005 cena za najlepší eHealth projekt) alebo Rodinka.sk.

Michal Hrabovec na ŽLF: vo štvrtok 7.10.2010 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe "Farby môjho života s manažérom Michalom Hrabovcom".

Štefan Hríb

(1965, Bratislava). Novinár, moderátor, zakladateľ a šéfredaktor týždenníka .týždeň. V rokoch 1988 – 1991 pôsobil ako výskumný pracovník v Elektrotechnickom ústave SAV v Bratislave, do roku 1994 ako komentátor Lidových novín v Prahe. Bol moderátorom rádia Slobodná Európa (1991 – 1997), redaktorom a šéfredaktorom týždenníka Domino fórum. V období rokov 1997 – 2004 priebežne moderoval verejné diskusie o politike a spoločnosti v bratislavskom divadle Stoka. Od januára 2004 do januára 2007 moderoval v Slovenskej televízii diskusnú reláciu Pod lampou. V neformálnej diskusii s otvoreným koncom o hľadaní pravdy, vážnych spoločenských otázkach, kultúre, politike, slobode, vesmíre a Bohu pokračuje v relácii Lampa v televízii JOJ Plus.

Peter Karpinský

( 1971) Peter Karpinský študoval na FF UPJŠ v Prešove, kde dodnes pôsobí ako pedagóg. Debutoval zbierkou poviedok Oznamujeme všetkým majiteľom hrobov, potom nasledovali ďalšie knihy: Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali, Rozprávky z Múzea záhad a tajomstiev, Nanebonevzatie. Je autorom rozhlasových hier, okrem písania umeleckej literatúry a odborných prác sa ako lektor a porotca venuje začínajúcim autorom, je vedúcim súboru Divadlo teatrálnej skratky. Tento rok patrí k desiatim finalistom literárnej súťaže Anasoft Litera 2010.

Peter Karpinský na ŽLF v utorok 5. 10. 2010 o 20.00 hod na Stanici Žilina-Záriečie.

Ivan Klíma

(1931, Praha). Český prozaik, dramatik a publicista, bývalý disident, spoluzakladateľ Obce spisovateľov (1989) a predseda českého PEN-klubu (1990-93). Počas druhej svetovej vojny strávil ako školák v terezínskom koncentračnom tábore. Vyštudoval FF UK, odbor čeština a literárna veda. Pracoval ako redaktor Literárnych novín a Listov. Roky 1969 a 1970 strávil pracovne v USA, po návrate mu bola znemožnená ďalšia publikačná činnosť. Dvadsať rokov sa živil prevažne ako slobodný spisovateľ, pracoval tiež v robotníckych profesiách. Ako „protisocialistický autor" vydával svoje knihy buď v samizdatových edíciách alebo v zahraničí. Zahraničné ocenenia získal za knihy Moje první lásky a Moje zlatá řemesla. Jeho literárna tvorba (viac ako 40 diel) zahŕňa romány, poviedky a novely (Moje šílené století, Ostrov mŕtvych králů, Má veselá jitra,...) drámy (Zámek, Porota,...), reportáže, eseje, fejtóny i knižky pre deti (Kokrhající hodiny,...). Diela Ivana Klímu boli preložené do 31 jazykov. Ivan Klíma patrí k najprekladanejším a vo svete najznámejším českým autorom.

Ivan Klíma na ŽLF: v utorok 5.10.2010 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe "Odkrývanie slov a obrazov s Ivanom Klímom a Martinom Šimečkom"

Koloman Kocúr

(1964, Košice) Koloman Kocúr (občianskym menom Ľuboš Dojčan) sa narodil v Košiciach, absolvoval Právnickú fakultu UK v Bratislave. Pracoval ako pastier, hudobník, filmový redaktor, reportér na voľnej nohe, moderátor, cestovateľ, umývač riadu, kopáč, tesár, natierač, údržbár, predavač v železiarstve, čašník, vodič transkontinentálneho kamiónu na trase Los Angeles-New York, výčapník, predavač parkiet, obchodný manažér, výkonný riaditeľ a generálny riaditeľ. Je spolumajiteľom vydavateľstva LiteLife. Spoluzakladal hudobnú skupinu Smrad. Publikoval samizdatovo, v denníkoch a časopisecky pod pseudonymami Dušan Ľubovič, Vít Tĺk, Kleo Vták, Vavrinec Krabica a Gérard Kolomage. V literárnej súťaži Poviedka 1999 obsadil poviedkou Fatálna blamáge druhé miesto, v roku 2000 vydal humoristickú knihu Muž dlhým, roku 2002 v LCA grotesku zo života ľudí, ktorých manželstvo trvá 77 rokov Apáka a mamáka. (Vyšla aj v podobe audioknihy.)

Koloman Kocúr na ŽLF v utorok 5. 10. 2010 o 20.00 hod na Stanici Žilina-Záriečie.

Ivan „Kelly“ Köhler

(1944). Fotograf, výtvarník, grafik, textilný dizajnér. Zakladateľ Slovenského jazzového festivalu. Koordinátor slovenského jazzového diania. Fotografuje výhradne jazz, maškary a erotické sny. Jazzík začal v šesťdesiatych, maškary v sedemdesiatych, erotické sny v deväťdesiatych rokoch. Maškary každoročne 5 dní v roku. Úmorným spôsobom brázdi lokality Slovenska a vyhľadáva zabudnuté a niekedy vyprovokované fašiangové radovánky. Kontrast s jazzom nie je náhodný. Tieto dve príjemné stránky ľudského života majú mnoho spoločného: jazz – alebo aspoň jeho „neintelektuálna“ živočíšna časť máva skutočne atmosféru karnevalovej veselice. Mnoho slávnych jazzmanov sa okrem toho spája s charakteristickým imidžom, ktorý sa skôr podobá na masku. A naopak na dedinskom fašiangu sa často strhne nefalšované improvizované session.

Ivan Köhler na ŽLF: v nedeľu 3.10.2010 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe Ivan „Kelly“ Köhler predstavuje Petra Lipu.

J.H.Krchovský

(1960, Praha) Jiří H. Krchovský (občianskym menom Jiří Hásek) je básnik a hudobník, narodil sa v Prahe. Pred rokom 1989 sa jeho dielo šírilo v strojopisných opisoch alebo prostredníctvom samizdatových periodík (napr. Fragment K., Revolver Revue, Vokno). Je nositeľom Ceny Revolver Revue za rok 1992. Básnické dielo: Mumie na cestách, Procházka urnovým hájem, Neklid, Bestiální něha, Jarní elegie, Valčík s mím stínem, Zamilovaný dement, Nové valčíky, Mé lebky stín... V súčasnej českej poézii J. H. Krchovský predstavuje už tri dekády nezameniteľný fenomén. Je autorom próz Jakoby a Hodina navíc. Krchovský svoje texty uplatňuje v tvorbe vlastnej skupiny Krch-Off Band, v ktorej pôsobí ako spevák a gitarista (CD Naposled, 2009). Žije v Prahe a Brne.

J.H.Krchovský na ŽLF v piatok 8. 10. 2010 o 20.00 hod na Stanici Žilina-Záriečie.

Juraj Kušnierik

Juraj Kušnierk je zástupcom šéfredaktora časopisu .týždeň, kde píše o kultúre. Od januára 2004 spolu so Štefanom Hríbom a Máriom Homolkom tvoria tím diskusnej relácie, ktorá začala Pod Lampou v Slovenskej televízii, bežala Bez lampy v Rádiu FM a prebieha ako Lampa v TV JOJ. Juraj Kušnierik stál pred dvadsiatimi rokmi pri zrode Artfora, kde neskôr i pracoval ako kníhkupec a rozbiehal viacero nových projektov. Často je pozývaný ako moderátor, ale i debatér do verejných diskusií, či ako uvádzač a moderátor koncertov. Pravidelne uvádza jedno z pódií na festivale Pohoda. Do .týždňa píše najmä texty o literatúre a reportáže z koncertov. Na žilinskom literárnom festivale je tradične moderátorom niekoľkých besied.

Juraj Kušnierik na ŽLF v utorok 5. 10. 2010 o 18.00 hod v kníhkupectve Artforum.